Wagner Chiyo asszony szorgalmas naplóíró volt. 1995-ig Japánban kapható éves naplókötetbe kézzel írta, majd ettől kezdve párhuzamosan számítógépen is vezette naplóját, egészen halála előtti hetekig.
91 éves korában, 2021. október 29-én reggel, a tokiói Szent Lukács kórházban békésen örökre elaludt. Katada Norihiro a Wagner Nándor Alapítvány kurátora kapta a feladatot 2023-ban, hogy olvassa el naplóit, és állítson össze egy olvasmányos kötetet, lehetőleg az eredeti naplószövegek idézésével. Wagner Nándor európai működésének kutatása halála után – Chiyo asszony kérésére – 1999-ben kezdődött és kiterjedt elsősorban Magyarországra és Svédországra, valamint szülővárosára, Nagyváradra. A jó egy évtizedig tartó intenzív kutatások összefoglalóját Kiss Sándor írta meg külön fejezetben.
A 190 oldalas könyv 18 érdekfeszítő fejezete betekintést nyújt a magyar szobrászművész és japán feleség belső életébe is, művészeti céljaiknak a megfogalmazásától egészen a kivitelezésig, valamint a művek elhelyezésének és felavatásának történéseit is közreadja. A naplóválogatás nem rejti el a küzdelmeket és sorscsapásokat sem. Számos fénykép Nándort és Chiyo asszonyt mutatja munkavégzés közben, de természetesen a felállított művek is szerepelnek a kötetben.
A kötet a Shimotsuke Newspapers Publication adta ki 2024-ben. Most tárgyalunk a magyar kiadás engedélyezéséről.
Wagner Chiyo asszony, leánykori nevén Akiyama Chiyo 1932-ben született Szapporóban. Japán első női egyetemén, Tokióban a Japan Women’s University angol nyelv és irodalom szakán szerzett diplomát 1954-ben. Művészeti ismereteket másodszakon tanult. Egyeteme jelmondata „találd meg az ideális életmódot, és legyél olyan nő, aki továbbra is ragyog” vezérelte egész életén át. Napló kötete bizonyítja, hogy ez a jelmondat lett közös életük sikerének kulcsa is.